skip navigation

Girls Tryout Schedule

Girls Tryout Schedule 2018-2019

Below you will find the specifics regarding the Herndon Girls tryout schedule.  All tryouts will be held academy style with all teams at each session.  Please be sure when you register to specify your team interest.  

If you have any questions regarding the team, the contact information for the Team POC can be found on the right hand side.

We encourage ALL participants to register, it is free.  To get more information about our teams and schedules please click on the appropriate link below.

All players attending tryouts will need to bring; Ball, Shin guards and Water.

Please arrive to tryouts at least 20 min in advance to check in 

Unless noted, all tryouts are 90 minutes

Thank you and look forward to seeing you at the 2018-2019 Herndon Tryouts!

Girls Tryout Schedule 2018-2019

YEAR LEAGUE AGE TEAMS DATE 1 DATE 2 DATE 3 Coach Team Contact
2000 CCL U19 Attack Wednesday, May 9 - 8pm, Bready Park Tuesday, May 15 - 6:30pm, Arrowbrook Wednesday, May 23 - 8pm, Bready Park Barry Henderson Dan Cusimano - dcusimano@usa.net
2000 NCSL U19 Saints Wednesday, May 2 - 6:30pm, Arrowbrook Park Monday, May 7 - 6:30pm, Arrowbrook Park Wednesday, May 9 - 6:30pm, Arrowbrook Park Rich Martinez Allison Crutcher - accrutcher@fcps.edu
2001 CCL U18 Hooligans Wednesday, May 16 - 8pm, Bready Park Thursday, May 24 - 6:30pm, Bready Park Tuesday, May 29 - 6:30pm, Bready Park Matt Lee Matt Lee - mattlee@totalfutbol.com
2002 CCL U17 Thunder Black, Thunder White Thursday, May 17 - 8:15pm, Bready Park Tuesday, May 22 - 8pm, Bready Park Thursday, May 31 - 8:15pm, Bready Park Matt Lee, Ricky Ramirez Matt Lee - mattlee@totalfutbol.com
2003 CCL & NCSL U16 Hurricanes Black, Sting, Hurricanes White Wednesday, May 9 - 6:30pm, Bready Park Tuesday, May 15 - 8pm, Bready Park Tuesday, May 29 - 8pm, Bready Park Nadir Moumen, Mark Roe, Tina Valente Nadir Moumen (Black) - nadirmoumen@totalfutbol.com, Janet Mendoza (Sting) - aemendoza@verizon.net, Darren Bishop (White) - darrenbishop5@hotmail.com
2004 CCL U15 Crush, Deportivo Thursday, May 17 - 6:30pm, Arrowbrook Wednesday, May 23 - 6:30pm, Bready Park Friday, June 1 - 5pm, Bready Park Tina Valente, Michelle Alioto Amanda Sapio (Crush) - a.sapio@yahoo.com, Jennifer Schoenfeld (Deportivo) - 6schoens@cox.net
2005 CCL & NCSL U14 Force, Curve Black, Curve Red Thursday, May 17 - 5pm, Arrowbrook Monday, May 21 - 6:30pm, Arrowbrook Wednesday, May 30 - 6:30pm, Bready Park Nadir Moumen, Mark Roe, Rich Martinez Nadir Moumen (Force) -nadirmoumen@totalfutbol.com, Mark Roe (Curve Black) - markdroe@yahoo.com, Bo Elam (Curve Red) - herndoncurvemanager@gmail.com
2006 CCL & NCSL U13 Lightning (3 teams) Wednesday, May 16 - 6:30pm, Bready Park Thursday, May 24 - 5pm, Arrowbrook Thursday, May 31 - 6:30pm, Arrowbrook Nadir Moumen, Jimmy Brewer, Dan Merold Sally Burns - Sally_Burns@verizon.net
2007 CCL U12 Alianza (2 teams) Thursday, May 10 - 6:30pm, Bready Park Monday, May 21 - 7pm, Hutchison Elementary Thursday, May 31 - 6:30pm Bready Park Michelle Alioto, Abdi Yusef Eva Katsari - Eva_Katsari@yahoo.com
2008 CCL U11 Eclipse (2 teams) Tuesday, May 15 - 5pm, Bready Park Tuesday, May 22 - 5pm, Bready Park Tuesday, May 29 - 5pm, Bready Park Ricky Ramirez, Jimmy Brewer Ricky Ramirez - RRamirez24871@gmail.com
2009 CCL U10 Calypso Thursday, May 17 - 5:30pm, Hutchison Elementary Monday, May 21 - 6:45pm, Hutchison Elementary Thursday, May 24 - 5:30pm, Hutchison Elementary Paul Robson Becca Gattone & Michelle Blanchett - hys.calypso@gmail.com
2010 CCL U9 NEW Teams Wednesday, May 23 - 6:30pm, Arrowbrook Park Friday, May 25 - 6:30pm, Arrowbrook Park Tuesday, May 29 - 6:30pm, Arrowbrook Park Paul Robson Jody Rametta - JMRametta@verizon.net